Terug naar beginpagina
Kinderen iets leren wat ze nog niet weten
maar waar ze wel aan toe zijn
Deel op Facebook Tweet Printervriendelijke versie    @Contact

Het Vlaamse Buitengewoon Onderwijs: de invloed van de geboortemaand

De tabellen hieronder bevatten de aantallen jongens en meisjes die in schooljaren 1997-1998 tot en met 2007-2008 in het Buitengewoon Onderwijs in Vlaanderen zaten. De gegevens werden opgesplitst volgens het type Buitengewoon Onderwijs en volgens de geboortemaand van de kinderen.

Onderaan elke tabel staan de verhoudingen tussen het aantal kinderen geboren in november of december en het aantal kinderen geboren in januari of februari. Zo zie je bijvoorbeeld dat er bij de zevenjarige jongens in type 8 74% (factor=1,74) meer geboren zijn in november of december dan er geboren zijn in januari of februari.
Bij de tienjarige meisjes in type 1 zijn er 23% meer geboren in de laatste twee maanden (factor=1,23).
De cijfers voor types 4, 5, 6 en 7 moeten met een korrel zout genomen worden: ze zijn gebaseerd op erg kleine leerlingenaantalen. Dezelfde kinderen tellen bovendien soms mee in verschillende leeftijden: de achtjarigen van schooljaar 1997-1998 worden bijvoorbeeld de negenjarigen van schooljaar 1998-1999. Een toevallig overschotje in bepaalde maanden van een geboortejaar zou dus bij dergelijke kleine aantallen tot een sterke vertekening (die men dan weervindt bij alle leeftijden) kunnen leiden!

Types

Dit zijn de verschillende types van het buitengewoon onderwijs in Vlaanderen:
  • type 1: kinderen met een licht mentale (= geestelijke) handicap;
  • type 2: kinderen met een matige of ernstige mentale handicap;
  • type 3: kinderen met ernstige emotionele of gedragsproblemen;
  • type 4: kinderen met een fysieke (= lichamelijke) handicap;
  • type 5: kinderen die opgenomen zijn in een ziekenhuis of op medische gronden verblijven in een preventorium;
  • type 6: kinderen met een visuele handicap (= gezichtsstoornis);
  • type 7: kinderen met een auditieve handicap (= gehoorstoornis);
  • type 8: kinderen met ernstige leerstoornissen.

Buitengewoon Basisonderwijs

Zesjarigen

Zesjarige JONGENSBuitengewoon Basisonderwijs Type
 12345678
Januari324141814110426264
Februari369131703611243246
Maart336125772615613249
April32713846224933288
Mei350114513012128338
Juni36311971299731346
Juli40211460347441430
Augustus39112554344238469
September36110560276239516
Oktober36010266253230550
November3569543238119576
December3079835225233529
NOV-DEC/JAN-FEB0,960,710,520,580,620,500,752,17
Zesjarige MEISJESBuitengewoon Basisonderwijs Type
 12345678
Januari1866917236118109
Februari2066616144313129
Maart2317715191610137
April238668128117132
Mei2235910164320152
Juni2165615134418171
Juli2426010205222230
Augustus2276213163512214
September214721022209235
Oktober2175112156012239
November2133916273113325
December184448164311300
NOV-DEC/JAN-FEB1,010,610,731,160,701,000,772,63

Zevenjarigen

Zevenjarige JONGENSBuitengewoon Basisonderwijs Type
 12345678
Januari552218132646457370
Februari5621881245991163335
Maart49221712847111029362
April49120910156111449379
Mei5662191046010447403
Juni5592121175881160458
Juli609183124536972531
Augustus6362251136010473518
September6251841125811873580
Oktober610194132688758607
November654210118509945628
December692222123579872598
NOV-DEC/JAN-FEB1,211,060,940,871,201,130,981,74
Zevenjarige MEISJESBuitengewoon Basisonderwijs Type
 12345678
Januari32711424378325164
Februari33111224277417185
Maart32913025303710172
April36711518295725185
Mei39510824313621235
Juni37112439356530239
Juli40011625368727254
Augustus41810525328823268
September40213519457518279
Oktober40110021308918279
November42210524378329306
December433111273071120274
NOV-DEC/JAN-FEB1,300,961,061,051,002,001,171,66

Achtjarigen

Achtjarige JONGENSBuitengewoon Basisonderwijs Type
 12345678
Januari663247180788756524
Februari67023516375121553519
Maart6232681515791234567
April64324614163151351614
Mei710266123669649625
Juni70226116773181262674
Juli7032581626410871822
Augustus801272148737880753
September8182381607317971845
Oktober7682561638291064901
November8332691556411952958
December88426817488171277933
NOV-DEC/JAN-FEB1,291,110,960,991,400,951,181,81
Achtjarige MEISJESBuitengewoon Basisonderwijs Type
 12345678
Januari440162304213326268
Februari460137243312718283
Maart45315922446614270
April45215622438922313
Mei50313931364821340
Juni50115540418430375
Juli55114428479826383
Augustus54114724417820442
September537172255412619451
Oktober529154293571218463
November60914729508230471
December5911633643111025489
NOV-DEC/JAN-FEB1,331,041,201,240,761,201,251,74
Bron: Departement Onderwijs en Vorming, Steunpunt Gegevensbeheer

Negenjarigen

Negenjarige JONGENSBuitengewoon Basisonderwijs Type
 12345678
Januari74227120977171059670
Februari76524419486111461688
Maart75628017652121743768
April77725317664121260779
Mei8282801547311845828
Juni82726220473141160848
Juli80225521665168661.020
Augustus936264189749767929
September90125117381218671.134
Oktober913261197761110611.134
November1.00927418060169501.195
December983294226881115751.167
NOV-DEC/JAN-FEB1,321,101,010,910,961,001,041,74
Negenjarige MEISJESBuitengewoon Basisonderwijs Type
 12345678
Januari54315731507427394
Februari588141353510718390
Maart570162313910513420
April5651492446101124417
Mei618151334551021467
Juni63215742416630505
Juli667160354411928538
Augustus64716328399623612
September64418728566720627
Oktober6401662941121217693
November695149305311423658
December71916541464924714
NOV-DEC/JAN-FEB1,251,051,081,160,881,181,041,75
Bron: Departement Onderwijs en Vorming, Steunpunt Gegevensbeheer

Tienjarigen

Tienjarige JONGENSBuitengewoon Basisonderwijs Type
 12345678
Januari81826722981131262762
Februari8792452278991249783
Maart81728919058181741827
April83425021460141358915
Mei9162711907610945912
Juni9122722148210959951
Juli91625921561168631.103
Augustus1.00626021670226571.044
September978257207822710631.275
Oktober1.009279225811610551.279
November1.09628022065169511.362
December1.07532427081815711.289
NOV-DEC/JAN-FEB1,281,181,070,861,091,001,101,72
Tienjarige MEISJESBuitengewoon Basisonderwijs Type
 12345678
Januari646174345011624439
Februari658152403811918451
Maart658178334011416481
April652163223791124509
Mei702167314881025557
Juni726156444112730610
Juli741164434413926638
Augustus696171324712628702
September724186355415820739
Oktober708178305091218778
November782157265110428753
December820182464415921844
NOV-DEC/JAN-FEB1,231,040,971,081,140,871,171,79
Bron: Departement Onderwijs en Vorming, Steunpunt Gegevensbeheer

Elfjarigen

Elfjarige JONGENSBuitengewoon Basisonderwijs Type
 12345678
Januari87228022482211155820
Februari92925723088121246834
Maart89228021459191747863
April89224422258151251974
Mei95627321175141048951
Juni98228424281181054992
Juli97227122956189521.135
Augustus1.030275253761311511.104
September1.060246223821614581.296
Oktober1.063290253791810501.313
November1.168276244601711441.397
December1.186328286842013611.357
NOV-DEC/JAN-FEB1,311,121,170,851,121,041,041,67
Elfjarige MEISJESBuitengewoon Basisonderwijs Type
 12345678
Januari678174374612723476
Februari679165404018921483
Maart701190384017417509
April6741711743101220518
Mei739171324491023561
Juni734167524115627643
Juli782182364416926664
Augustus758175424815523732
September767185324713720753
Oktober7611842953141121803
November868171295114323781
December884174444316922876
NOV-DEC/JAN-FEB1,291,020,951,091,000,751,021,73
Bron: Departement Onderwijs en Vorming, Steunpunt Gegevensbeheer

Buitengewoon Secundair Onderwijs

In het Buitengewoon Secundair Onderwijs zet de trend zich voort. Ook hier zijn de cijfers voor types 4, 6 en 7 niet significant omdat het zo'n kleine aantallen betreft.

Dertienjarigen

Dertienjarige JONGENSBuitengewoon Secundair Onderwijs Type
 123467
Dertienjarige MEISJESBuitengewoon Secundair Onderwijs Type
 123467
Januari5111411731716
Februari5171332428722
Maart4931322238616
April5161411136612
Mei5611222823816
Juni5421322235219
Juli5701402327716
Augustus5781362430521
September5831252022812
Oktober6091262030712
November6451262829214
December6571232627415
NOV-DEC/JAN-FEB1,270,911,320,950,430,76
Bron: Departement Onderwijs en Vorming, Steunpunt Gegevensbeheer

Veertienjarigen

Veertienjarige JONGENSBuitengewoon Secundair Onderwijs Type
 123467
Januari928230204781262
Februari90825522981838
Maart858244182561950
April937232238571238
Mei951238215721451
Juni99125418379760
Juli1.04726122566648
Augustus1.121253217701753
September1.12223122370656
Oktober1.122265235751151
November1.23425922765850
December1.23429125472964
NOV-DEC/JAN-FEB1,341,131,110,860,851,14
Veertienjarige MEISJESBuitengewoon Secundair Onderwijs Type
 123467
Januari5701662545921
Februari5831654141920
Maart5581692843816
April5641783248713
Mei61216334321015
Juni6131643145619
Juli6581893338914
Augustus6611763748526
September68117526321014
Oktober66717933371411
November7591714543413
December7691763640813
NOV-DEC/JAN-FEB1,331,051,230,970,670,63
Bron: Departement Onderwijs en Vorming, Steunpunt Gegevensbeheer

Vijftienjarigen

Vijftienjarige JONGENSBuitengewoon Secundair Onderwijs Type
 123467
Januari891268172861152
Februari89426819478733
Maart823276141702045
April906258191581241
Mei933261203781353
Juni97226817593953
Juli1.03930519873547
Augustus1.104300199772143
September1.09026522577847
Oktober1.128297229901143
November1.242298213741145
December1.247339246781061
NOV-DEC/JAN-FEB1,391,191,250,931,171,25
Vijftienjarige MEISJESBuitengewoon Secundair Onderwijs Type
 123467
Januari56919123511120
Februari5551893451920
Maart5451733751617
April57722030491015
Mei5891873836815
Juni5931923353616
Juli6612053649712
Augustus6692113452623
September65919337351116
Oktober67421237431510
November7681925050414
December7792124754816
NOV-DEC/JAN-FEB1,381,061,701,020,600,75
Bron: Departement Onderwijs en Vorming, Steunpunt Gegevensbeheer

Zestienjarigen

Zestienjarige JONGENSBuitengewoon Secundair Onderwijs Type
 123467
Januari823265142811442
Februari817270158761027
Maart793262121671937
April833253147611138
Mei835263170821347
Juni874272160931157
Juli97928915077640
Augustus1.016289163681945
September99125717976948
Oktober1.057278186751441
November1.139291174811241
December1.167323201821251
NOV-DEC/JAN-FEB1,411,151,251,041,001,33
Zestienjarige MEISJESBuitengewoon Secundair Onderwijs Type
 123467
Januari53418920501223
Februari5111862654917
Maart5001723950616
April5162092956619
Mei55118536381017
Juni56318432601017
Juli6112043449514
Augustus5992123855523
September6261863339817
Oktober63821326391311
November726189425659
December7242013650616
NOV-DEC/JAN-FEB1,391,041,701,020,520,63
Bron: Departement Onderwijs en Vorming, Steunpunt Gegevensbeheer

Geboortecijfers

In de berekende factoren (in de laatste rij van elke tabel) werd geen rekening gehouden met de verschillen in het gemiddeld aantal geboortes tussen de verschillende maanden van het jaar.

Weliswaar schommelen de geboortecijfers van maand tot maand, maar dit kan geenszins de bovenstaande verdeling verklaren, integendeel: in de meeste jaren worden er iets meer kinderen geboren in januari en februari dan in november en december (ook al zijn er twee dagen meer in november en december). De onderstaande tabel toont dit duidelijk aan met de geboortecijfers in Vlaanderen opgesplitst per geboortemaand in 2000 t.e.m. 2005.
 200020012002200320042005
Januari521351635125508051575291
Februari492545714698451348824890
Maart541853345139496953195566
April501751334964504350755224
Mei558353485083489150665347
Juni496951214682503653415407
Juli529153515267541855655409
Augustus551352025162515054045722
September515448994980513553335347
Oktober520451125126505551435447
November478847244585461548814985
December480246874914505952085271
Bron: Rijksregister
Berekeningen: Algemene Directie Statistiek en Economische Informatie - FOD Economie

Gebruikt jouw school al het stappenplan voor leerlingen met een leervoorsprong?

  ©eduratio.be - Opmerkingen en vragen zijn welkom op info@eduratio.be (of schrijf daar in op onze nieuwsbrief)
Overzicht van de volledige website


site tracking